Jo tālāk pagātnē lūkojies, jo tālāku nākotni spēsi paredzēt….

Jo tālāk pagātnē lūkojies, jo tālāku nākotni spēsi paredzēt….

Aizvadītā gada nogalē, 13. decembrī, Limbažos risinājās 26. vēstures olimpiādes starpnovadu posms 9. un 12 klašu audzēkņiem. 

Olimpiādes temats 9. klases skolēniem bija „Pirmā pasaules kara radītās pārmaiņas Latvijas un Eiropas iedzīvotāju dzīvēs”. Olimpiādes uzdevumi aptvēra gan politiskās norises (impēriju sabrukums un jaunu valstu rašanās), gan iedzīvotāju demogrāfiju, gan izmaiņas saimniecības struktūrā, dažādu iedzīvotāju grupu emancipāciju, kā arī būtiskākās kultūras tendences. Olimpiādes saturs hronoloģiski aptvēra periodu no Pirmā pasaules kara līdz Otrajam pasaules kara sākumam.

Savukārt, 12. klases audzēkņiem  bija jāpārzina temats „Iedzīvotāju migrācija Eiropā 1939-1949”. Otro pasaules karu pavadīja viens no lielākajiem iedzīvotāju migrācijas viļņiem Eiropas vēsturē. Līdz 1945. gada sākumam kara dēļ mājas bija nācies pamest vairāk kā 50 miljoniem cilvēku. Karadarbības izbeigšana nevis pārtrauca masu migrāciju, bet tieši pretēji – to pastiprināja. Migrantu straumes Eiropā plūda dažādos virzienos. Daudzi vienkārši mēģināja atgriezties mājās: demobilizētie karavīri, atbrīvotie karagūstekņi, piespiedu darba strādnieki, bēgļi. Citi, kam kara laikā bija izdevies izvairīties no pārvietošanas, tagad bija spiesti doties ceļā, ņemot vērā kara sekas: jaunas robežas, jauni politiskie veidojumi, jaunas nacionālās identitātes.

Skolēniem bija jāparāda zināšanas, prasmes analizēt, izvērtēt kartes, fotogrāfijas, karikatūras un dažādus tekstus.

Skolas godu 9. klašu grupā aizstāvēja Elīna Krūmiņa un Harijs Liepiņš, bet vidusskolas grupā 12. klases skolniece – Ieva Ulme. Starpnovadu sacensībā  Elīna Krūmiņa un Ieva Ulme guva atzinību. Valsts mērogā konkurence ļoti liela – 9. klašu grupā piedalījās 1078 skolēni, bet vidusskolas grupā- 1128 skolēni.

No sirds sveicu Elīnu un Ievu ar gūto panākumu! Izsaku pateicību Harijam par piedalīšanos un ieguldīto darbu gatavojoties olimpiādei!

Līga Moderniece, Alojas Ausekļa vidusskolas vēstures skolotāja