ERASMUS+ projekts “Outdoors for inclusion” Strenberga, Austrija

Priecājamies, ka mūsu skolas absolventi Valts Kokins un Haralds Siktārs turpina jau skolas laikā sākto aktivitāti – dalību dažādos Erasmus+ projektos. Piedāvājam iepazīties ar jauniešu iespaidiem Austrijā.

Kā motivēt jauniešus vairāk laika  pavadīt brīvā dabā? Dzīve pandēmijas apstākļos  liek  meklēt jaunus veidus, kā veicināt jauniešu interesi par saturīgu brīvā laika pavadīšanu, tai skaitā mudināt jauniešus vairāk laiku pavadīt svaigā gaisā, sekmējot  aktīvu dzīvesveidu, kā arī stiprinot savstarpējās sadarbības un komunikācijas prasmes,  un līderību.  Lai rastu atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem,  trīs jaunatnes jomas pārstāvji no Latvijas devās uz Austriju, lai piedalītos starptautiskajās apmācībās “Outdoors for Inclusion” (Āra aktivitātes sociālai iekļaušanai), kas no 2021.gada 28.septembra līdz 6.oktobrim norisinājās Austrijas gleznainā apvidū aptuveni 150 km no Vīnes Strengberg.

Apmācības sākās ar iepazīšanās spēlēm, kas mums deva iespēju iepazīt pārējos dalībniekus, viņu hobijus, āra pieredzi un iecienītākās telpas. Tām sekoja daži “enerģijas devēji”. Pārējā diena tika aizpildīta ar “Geocaching” https://www.geocaching.com/play , noslēgumā norisinājās starpkultūru nakts, kuru rīkoja Gruzijas un Turcijas  dalībnieki. Turpmākos vakarus rīkoja pārējo dalībvalstu pārstāvji no Latvijas, Baltkrievijas, Armēnijas un Ukrainas.

Citā dienā komandās bija jāizspēlē īsas lugas veidā angļu sakāmvārdi. Pēc tam tika īstenots dažādu sociālo un ekonomisko šķēršļu projekts, kura mērķis bija ar dabas resursiem izveidot simbolisku mākslas darbu, kas atspoguļotu 1 no 7 šķēršļiem. Tad katrai iesaistītajai valstij bija jāizveido āra spēle, ievērojot dotos kritērijus. Līdz ar to dienas otrajā daļā visas iesaistītās valstis dalījās sagatavotajās spēlēs ar citiem.

Nākamā diena bija emocionāli atšķirīga no iepriekšējām dienām, jo ​​no rīta devāmies uz Mouthauzenes koncentrācijas nometni. Mums bija lielisks gids, kurš padarīja ekskursiju papildus sirds aizkustinošāku. Pēc tam devāmies uz Pergu uz jauniešu centru, kur našķojāmies ar paša gatavotiem burgeriem. Vēlāk grupās devāmies uz pilsētu, lai atrastu 12 vietas, kuras varētu izmantot dažādām āra aktivitātēm.

Svētdiena noteikti bija tā apmācību diena, kuru visi atcerēsies vēl ilgi. Tā bija pārgājienu diena ar nakšņošanu teltīs blakus Donavas upei. Vakars tika pavadītas ar ģitāra dziesmās pie ugunskura, un mēs spēlējām spēli “Psihiatrs”. Nakts bija auksta, tāpēc turējāmies kopā. Pirms atgriešanās mājas bāzē, mēs pavadījām vienatnes laiku dabā, kurā izbaudījām meža pastaigu. Arī vakars apmācību norises vietā, kas bija sena ferma,  bija pārsteidzošs, jo dalībniekiem bija stundu ilga meditācijas sesija, kas deva iespēju ielūkoties  sevī vēl dziļāk.

Secinājumos, Latvijas grupa izbaudīja dualitāti – būt aktivitātes dalībniekam un redzēt, kā tā tiek pasniegta, izspēlēta no organizatoru lomas. Tas mums lika apzināties dalībnieku mijiedarbību, kad tiek veidots kolektīvu no svešiniekiem, un to, kā dažādi uzdevumu veidi ietekmē šo procesu. Piemēram, vienkārši, ātri enerģijas devēji veicina draudzīgumu, pozitivitāti un pārvar kautrības šķēršļus, vienlaikus mudinot dalībniekus atrasties tagadnē. Sarežģītākas problēmu risināšanas spēles veicina sadarbību, kas starp grupas dalībniekiem var atklāt valodas barjeras vai kultūras atšķirības. Vēlākajos projekta posmos mēs uzzinājām par savu aktivitāšu veidošanu, tātad mēs varam izvēlēties vai izveidot piemērotāku grupas aktivitāti, pamatojoties uz tās dalībniekiem.

Jaunu aktivitāšu piedzīvošana un apgūšana bija jauka, atsvaidzinoša pārmaiņa no ierastā dzīvesveida. Tāpēc jūtamies pateicīgi par iespēju piedalīties šajā projektā!

Var lasīt vairāk Eiropas networkā:

https://eunetwork.lv/blog/2021/10/ka-aktivitates-daba-var-sekmet-jauniesu-socialo-ieklausanu?fbclid=IwAR1y0wqseCgE8PFE514jC-URYCAkgYLnUfGur8t_p5bbszwccHX6y2O48_8

Par papildus informāciju kā pieteikties ERASMUS+ projektiem:

https://erasmus-plus.ec.europa.eu/about-erasmus/how-to-take-part

Informāciju sagatavoja: Valts Kokins